فرودگاه بین المللی آبادان

 تقدیر معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان از مدیر فرودگاه

تاریخ انتشار: 27/01/1392

 
محمدرضا رضایی مدیر فرودگاه آبادان از سوی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان مورد قدردانی قرار گرفت.
 
به گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان «بهرام ایلخاص‌زاده»؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان از مدیر فرودگاه این شهرستان به دلیل خدمات‌رسانی به مسافران در ایام نوروز قدردانی کرد.
در بخشی از متن تقدیرنامه آمده: «از تلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه جنابعالی در زمینه خدمات‌رسانی به کاروان‌های سرزمین نور و مهمانان نوروزی در فروردین سال 1392 که به فرموده مقام عظمای ولایت سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گرفته، قدردانی کرده و از درگاه ایزد منان برای شما دوام عزت و سلامت را مسئلت می‌نمایم.»
گفتنی است؛ در پنج روز نخست فروردین بیش از 10 هزار مسافر از فرودگاه آبادان اعزام و پذیرش شدند.

:
:

 علام همکاری مدیرعامل جدیدسازمان منطقه آزاداروند 
اجرای پروژه‌های فرودگاه‌ آبادان شتاب می‌گیرد

تاریخ انتشار: 20/01/1392

 
مدیر فرودگاه آبادان با حضور در سازمان منطقه آزاد اروند با مهدی نیک‌پی مدیرعامل جدید این سازمان دیدار و گفتگو کرد.
به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان، محمدرضا رضایی مدیر این فرودگاه ضمن تبریک انتصاب نیک‌پی به سمت مدیرعامل منطقه آزاد اروند از همکاری مدیران سابق در خصوص اجرای پروژه‌های فرودگاه تقدیر کرد.
رضایی با اشاره موقعیت فرودگاه آبادان و مزیت آن به لحاظ قرار گرفتن در سایت توریستی منطقه آزاد اروند،گفت: چشم‌انداز بسیار مثبتی را می‌توان برای فرودگاه متصور شد که وصول به این چشم‌انداز با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند محقق خواهد شد.
مدیر فرودگاه آبادان در این دیدار گزارشی از پروژه‌های در حال اجرا و انجام‌شده با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند و شرکت فرودگاه‌های کشور ارائه کرد.
به گفته وی در سال 91 پروژه‌های مهمی چون نصب و راه‌اندازی DVOR/DME، احیا و ایجاد فضای سبز، بهسازی و نوسازی پارکینگ خودرویی در فرودگاه آبادان با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند انجام شده است.
رضایی همکاری سازمان منطقه آزاد اروند و فرودگاه را مطلوب ارزبابی و اظهار امیدواری کرد: در سال جاری پنج پروژه بزرگ نصب دستگاه ILS( فرود اتوماتیک)، بهسازی فاز دوم ترمینال، روکش آسفالت باند دوم، نصب سیستم هواشناسی RVR و سیستم سوئیچینگ و میز کنسول برج مراقبت پرواز فرودگاه آبادان محقق و به مرحله اجرا برسد.
در این دیدار همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به جایگاه فرودگاه و تاثیر آن در منطقه، بر افزایش تعاملات با فرودگاه تاکید کرد.
نیک‌پی همچنین برای اتمام پروژه‌های در حال انجام فرودگاه آبادان اعلام همکاری کرد.
وی در پایان خواستار ارائه تمامی پروژه‌های مورد نظر در بخش‌های عملیاتی و غیرعملیاتی به سازمان شد تا در خصوص اجرایی کردن طرح‌ها و تامین بودجه برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

:
:

 مدیر فرودگاه آبادان از رشد 13 درصدی اعزام و پذیرش مسافر و 27 درصدی پرواز در نوروز 92 نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

 
به گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان، محمدرضا رضایی با اعلام این خبر افزود: در ایام نوروز(25 اسفند 91تا 15 فروردین 92) بیش از 13 هزار مسافر نوروزی از اين فرودگاه جابجا اعزام و پذیرش شده‌اند.
مدیر فرودگاه آبادان از این تعداد گردشگر نوروزی، 6331 نفر مسافر ورودي و 6846 نفر مسافر خروجي بوده‌اند.
گفتنی است؛ در مدت مشابه (نوروز سال 91) نیز بیش از 11 هزار مسافر از فرودگاه آبادان تردد داشته‌اند.
یادآور می‌شود؛ گردشگران نوروزی با 140 پرواز وارد آبادان شدند يا اين شهر را به مقاصد تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، خارک و بندرعباس ترك كرده‌اند.

:
:

 به‌منظور رفاه حال مسافران و صرفه‌جویی در وقت، فرودگاه آبادان به کیوسک دریافت کارت پرواز الکترونیک مجهز شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان، شرکت هواپیمایی آسمان به‌منظور رفاه حال مسافران نوروزی اقدام به راه‌اندازی این کیوسک در ترمینال فرودگاه آبادان کرد.
مسافران پروازهای آسمان می‌توانند با مراجعه به این دستگاه، مراحل مربوط به دریافت کارت پرواز و اختصاص صندلی را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.
گفتنی است؛ پیش از این شرکت، شرکت هواپیمایی ایران‌ایر مسافران خود را از طریق الکترونیکی پذیرش می‌کرد.

:
:

 مدیر فرودگاه آبادان از افزایش پروازهای این فرودگاه در طرح نوروزی خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان، محمدرضا رضایی مدیر این فرودگاه در نشستی که با محوریت نوروز 92 برگزار شد، گفت: از نهم فروردین 92 بیش از 11 پرواز در مسیرهای تهران، بندرعباس، شیراز و مشهد به برنامه پروازی فرودگاه آبادان اضافه می‌شود.
وی گفت: با افزایش این پروازها تعداد پروازهای فرودگاه آبادان به 66 پرواز (رفت و برگشت) خواهد رسید.
مدیر فرودگاه آبادان همچنین یادآور شد؛ در نوروز سال جاری، 92 پرواز بیش از نه‌هزار مسافر را در مسیر آبادان جابجا کرد.
وی در ادامه از فرودگاه‌ها به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌های سفر یاد کرد و گفت: ما به عنوان متولیان و مجریان پروازی در فرودگاه آبادان، مسئولیت مضاعفی برعهده داریم.
رضایی تکریم ارباب رجوع را اصلی‌ترین محور طرح نوروزی عنوان کرد و افزود: با توجه به نزدیک شدن تعطیلات نوروزی و افزایش جابجایی مسافر در این ایام، باید به این محور توجه بیشتری داشته باشیم.
مدیر فرودگاه آبادان همچنین از استقرار مرکز فوریت‌های پزشکی و اورژانس به‌صورت سیار در زمان انجام پروازها در سالن ترمینال فرودگاه خبر داد.
گفتنی است؛ این نشست با حضور کلیه شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایر، ایران ایرتور، آسمان، نفت و ارگان‌های پلیس، سپاه، بانک ملی و سوخت‌رسانی، فوریت‌های پزشکی و کلیه عوامل و واحدهای مرتبط با مسافر و پرواز تشکیل شد.

:
:

 دریافت اطلاعات رادار AMD فرودگاه آبادان از مرکز کنترل فضای کشور
تاریخ انتشار: 29/09/1391

 
 
 مدیر فرودگاه آبادان از دریافت اطلاعات رادار AMD این فرودگاه از واحد اتوماسیون مرکز کنترل فضای کشور (ACC ) خبر داد.
 به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان، محمدرضا رضایی با اعلام این خبر افزود: پیش از این اطلاعات رادار AMD (AIR MOVE DISPLAY ) از طریق لینک رادیویی از سایت رادار برومی اهواز دریافت می‌شد.
 وی با تاکید بر ارتقای امنیت دریافت اطلاعات درشرایط جدید گفت: رادار اهواز به دلیل قطع شدن مکرر و عدم دسترسی به سایت رادار برومی در پاره‌یی از موارد دریافت اطلاعات را با مشکل مواجه می‌کرد.
 رضایی با اشاره به عملیاتی شدن این طرح خاطرنشان کرد: دریافت اطلاعات از واحد اتوماسیون مرکز کنترل تحت بستر MPLS به صورت نرمال در آذر ماه 91 دریافت شد.

:
:

 مدیر فرودگاه آبادان: طرح تقرب به خاک عراق اجرا می‌شود
تاریخ انتشار: 27/09/1391

 
مدیر فرودگاه آبادان در چهارمین جلسه شورای حمل‌و نقل و مسکن استان از تحقق مصوبات سفر وزیر راه و شهرسازی استان خوزستان در خصوص این فرودگاه خبر داد.
 
به گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان «محمدرضا رضایی» با اعلام این خبر گفت: این مصوبه شامل طرح تقرب به خاک عراق می‌شود.
وی افزود: این توافقنامه با رایزنی وزیر راه‌وشهرسازی و پیگیری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور و رییس سازمان هواپیمایی کشوری اخذ شد.
رضایی با تاکید بر اهمیت و ارزش این طرح خاطرنشان کرد: با اخذ این مجوز، استفاده از باند دوم 32R/L14 فرودگاه آبادان میسر شده و با صدور مجوز ورود پروازها به خاک عراق و اجرای سامانه فرود اتوماتیک که در مرحله‌ی خرید دستگاه‌هاست، معضل ابطال ناشی از کاهش دید پروازها به حداقل ممکن می‌رسد./

:
:
[ برچسب:طرح تقرب به خاک عراق اجرا می‌شود, ] [ ] [ امیر ] [ ]

 نصب دکل مخابراتی در فرودگاه آبادان 
تاریخ انتشار: 21/09/1391

 
مدير فرودگاه آبادان از نصب دکل مخابراتی(رادیویی) با اعتباري بالغ بر 45 ميليون ريال از محل اعتبارات شركت فرودگاه هاي كشور خبر داد و گفت: اين پروژه به زودي به بهره برداري مي رسد.
به گزارش روابط عمومي فرودگاه آبادان، محمدرضا رضايي مدير فرودگاه آبادان ضمن اعلام این خبر افزود: نصب این دکل در ادامه تکمیل پروژه ارتباط رادیوئی(wireless) واحد شبکه پیام های هوانوردی AFTN با اداره هواشناسی آبادان که در سال 89 اجرا و  به بهره برداری رسید، انجام شده است.
رضايي گفت: با نصب این دکل، دو رادیو ارتباطی ساختمان تکنیکال بلاک و اداره هواشناسی در امتداد یک خط قرار مي گيرند و این امر دقت مبادله پیام را به حداکثر و خطا را به حداقل ممکن می رساند.
وي نصب این دکل را در ارتقاء ضریب امنیت گزارشات جوی و ایمنی و سلامتی پروازها هنگام نشست و برخاست موثر دانست و گفت: دکل قبلی به علت فرسودگی، هنگام وزش باد، مکان رادیو دچار تغییر می شد و امکان خطا در این شرایط وجود داشت.
به گفته رضايي رادیو ارتباطی قبلی به صورت موقت در اداره هواشناسی بر روی یک پایه  به ارتفاع 15متر نصب بود که از جنبه های مختلف، مبادله گزارشات جوی را دچار مشکل می کرد.
گفتني است؛ دکل جدید از نوع STAGE سه گوش سایز 35 به ارتفاع 18 متر است و صرفا جهت نصب رادیو ارتباطی گزارشات جوی نصب شده است. 

:
:

 آزمایش پروازی طرح‌های تقرب سامانه‌ DVOR/DME فرودگاه آبادان
تاریخ انتشار: 28/09/1391

 
 
مدیر فرودگاه آبادان از آزمایش پروازی طرح‌های تقرب سامانه‌ی DVOR/DME فرودگاه آبادان خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان «محمدرضا رضایی»؛ مدیر فرودگاه آبادان با اعلام این خبر گفت: طرح‌های تقرب و طرح‌های ورودی و خروجی جدید براساس سیستم DVOR/DME و NDB فرودگاه آبادان مورد آزمایش پروازی قرار گرفت.
وی با اشاره به اهمیت نتیجه عملیات چک پروازی افزود: پس از نصب سیستم جدید DVOR/DME در خرداد ماه 91 ، طرح‌های پروازی توسط اداره‌کل مراقبت پرواز تدوین و در مهرماه 91، طرح‌ها و نقشه‌های تهیه شده برای تایید نهایی به سازمان هواپیمایی کشوری ارسال شد.
به گفته وی عملیات چک پروازی توسط سازمان هواپیمایی کشوری در آذر ماه 91 انجام شد و با تایید نهایی طرح‌ها، عملیاتی شدن سامانه DVOR/DMEو در نهایت استفاده از باند 32 را در آینده‌یی نزدیک شاهد خواهیم بود. / 

:
:

  بازدید فرماندار ویژه آبادان از فرودگاه این شهر
تاریخ انتشار: 28/08/1391

 
 معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان از فرودگاه این شهر بازديد كرد.
 
به گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان، «بهرام ایلخاص‌زاده»؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان که به‌منظور بررسی عملکرد و بازدید از بخش‌های مختلف فرودگاهی به فرودگاه آبادان رفته بود از محوطه فرودگاه، ساختمان اداری، واحدهای عملیاتی و پروژه‌هاي در دست اجراي این فرودگاه دیدن کرد و در جريان نحوه عملكرد و اقدامات اين فرودگاه قرار گرفت. ایلخاص‌زاده با اشاره به جایگاه فرودگاه آبادان، عملکرد یک سال گذشته‌ی مدیریت و کارکنان فرودگاه را مثبت ارزیابی کرد.
وی همچنین بر انجام برنامه‌ریزی لازم در خصوص ایجاد رستوران سالن ترمینال، ایجاد تاکسی سرویس ویژه بانوان و غرفه‌های صنایع دستی آبادان در فرودگاه به عنوان دروازه ورودی منطقه و همچنین ایجاد یک باند فرود اضطراری هواپیما در خارج از محدوده فرودگاه و در جاده آبادان – اهواز تاکید کرد.
«محمدرضا رضایی» مدیر فرودگاه آبادان در این بازدید در خصوص اقدامات انجام شده در طول یک سال گذشته توضیحاتی ارائه کرد.  وی گفت: نقاط هدف در ماه‌های پایانی سال 91 مشخص شده است که خرید و نصب دستگاه ILS با همکاری سازمان منطقه آزاد، ترمیم باند دوم و بهسازی ساختمان ترمینال از جمله‌ی این اهداف است. رضایی تصریح کرد: اعتبار مورد نیاز برای این امر رقم 230 میلیارد ریال است.
گفتنی است؛ در پایان بازدید، فرماندار و مدیر فرودگاه آبادان در یک نشست خبری در فرودگاه آبادان به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند

:
:

  نشست توجيهي فرمت جديد پروازی ایکائو در فرودگاه آبادان 
تاریخ انتشار: 27/08/1391

 
جلسه توجیهی اجرای قالب جدید طرح پروازی ایکائو با حضور رئیس اداره عملیات هوانوردی و کارشناس مسئول مراقبت پرواز فرودگاه آبادان و شرکت‌های هواپیمایی فعال تشکیل شد .
به گزارش روابط‌عمومي فرودگاه آبادان، عبدالرضا غبیشاوی، کارشناس مسئول مراقبت پرواز فرودگاه آبادان در این خصوص گفت: این جلسه با توجه به لزوم اجرای ضوابط قالب جدید طرح پروازی ایکائو از 25 آبان ماه91 و ضرورت تکمیل طرح پروازی شرکتهای هواپیمائی براساس این مقررات و دستورالعمل‌ها، برگزار شد.
غبیشاوی با تاکید بر ضرورت انجام قالب جدید خاطرنشان کرد: با هماهنگی و تمهیدات پیش‌بینی شده، فرودگاه آبادان آمادگی کامل اجرای قالب جدید طرح پروازی ایکائو را دارد .
وی اضافه كرد: در این جلسه الزامات جدید مورد نیاز جهت تکمیل طرح پروازی به تفسیر بیان شد و فایل‌های مربوط به طرح را که شامل اصلاحیه شماره 1 سند ATM – PANS ) 4444 DOC ایکائو )، فرم طرح پروازی، جزوه راهنمای طرح پرواز، پوستر راهنمای تکمیل طرح پرواز در قالب یک لوح فشرده جهت اجرا به شرکت‌های هواپیمایی  تحویل داده‌شد .

:
:

  دیدار و رایزنی مدیرفرودگاه آبادان بارییس هیات مدیره شرکت هواپیمایی نفت
تاریخ انتشار: 6/08/1391

 
با حضور رییس هیات مدیره، مدیرعامل، اعضا هیات مدیره و مدیران شرکت هواپیمایی نفت در محل فرودگاه آبادان، در خصوص برقراری پرواز در مسیرهای داخلی و بین‌المللی با مدیر فرودگاه آبادان بحث و تبادل نظر شد.
 
به گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان در حال حاضر در این فرودگاه بیش از 44 پرواز در مسیر تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و خارک با همکاری شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایر، ایران ایرتور، زاگرس، کیش ایر و آسمان برقرار است و با رایزنی‌هایی که با شرکت هواپیمایی نفت در حال انجام است پروازها و مسیرهای دیگری نیز اضافه خواهدشد.
«محمدرضا رضایی»؛ مدیر فرودگاه آبادان ضمن اشاره به بازدید «حیدری» رییس هیات مدیره شرکت هواپیمایی نفت از فرودگاه آبادان، هدف از این بازدید را بررسی وضعیت تردد کمّی مسافرین و ظرفیت شناسی فرودگاه بیان کرد و گفت: نتایج مذاکرات ما با مدیران هواپیمایی نفت مثبت بود و به‌زودی شاهد برقراری پرواز در چهار مسیر تهران، مشهد، دبی و کویت با همکاری اين شرکت خواهیم بود.
گفتنی است؛ در حال حاضر شرکت هواپیمایی نفت با یک پرواز در هفته در مسیر خارک – آبادان – خارک درفرودگاه آبادان فعال است

:
:

  جابجايي بيش از 120هزار مسافر از فرودگاه آبادان در 6 ماهه اول سال 91
تاریخ انتشار: 1/08/1391

  

مديرفرودگاه آبادان از جابجايي 126هزار و 254 نفر مسافر در شش ماهه اول سال91 از اين فرودگاه خبر داد.

 به‌گزارش روابط‌عمومي فرودگاه آبادان، محمدرضا رضايی، مدير فرودگاه آبادان با اعلام اين خبر گفت: از اين تعداد 63 هزار و 675 نفر مسافر ورودي و 62 هزار و 579 نفر مسافر خروجي و 695 نفر نیز مسافر خارجی بوده‌اند.

وی در ادامه اضافه كرد: در 6 ماه نخست سال  يك هزار و  112 پرواز از این فرودگاه به مقاصد تهران، مشهد، شيراز، اصفهان، خارک و دبی انجام شده است.

 مدير فرودگاه آبادان افزود: ميزان بار جابجا شده ورودی و خروجی در اين نيم سال يك هزار و 106 تن بوده است


:
:

 نصب چراغ بیکن جدید فرودگاه آبادان
تاریخ انتشار: 30/07/1391

  

نصب چراغ بیکن برج مراقبت پرواز فرودگاه آبادان به پایان رسید.
 
به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان «محمدرضا رضایی» مدیر این فرودگاه با اعلام این خبر گفت: تعویض چراغ بیکن به‌منظور افزایش ضریب ایمنی و ارتقا سطح امنیت پروازها در ساعات شب و در شرایط دیدِ کم و به علت فرسودگی چراغ‌های قدیمی انجام شد.
 
مدیر فرودگاه آبادان ضمن تقدیر از پیگیری و همکاری اداره‌کل تسهیلات و تجهیزات فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها اضافه کرد: تمام مراحل نصب و عملیاتی کردن چراغ بیکن توسط کارشناسان واحد فنی فرودگاه آبادان انجام شد.

 گفتنی است؛ نصب چراغ بیکن از الزامات و استانداردهای ایکائو است که هزینه نصب آن از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌های کشور تامین شده است.


:
:
[ برچسب:نصب چراغ بیکن جدید فرودگاه آبادان, ] [ ] [ امیر ] [ ]

  نصب و راه‌اندازی پروژه فيبر نوري در فرودگاه آبادان
تاریخ انتشار: 24/07/1391

 

شبکه فیبرنوری با همکاری اداره‌كل ارتباطات و ناوبری در فرودگاه آبادان نصب شد.
 
به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه آبادان، شبکه فیبر نوری به‌منظور ارتقا ظرفیت، کیفیت، سرعت و ایمنی در انتقال اطلاعات و امنیت خطوط تلفن و دیتا در فرودگاه آبادان نصب شده است.
محمدرضا رضایی مدیر فرودگاه آبادان در این خصوص گفت: مقدمات جابجایی و انتقال خطوط از بستر مسی به فیبرنوری در حال اجراست و به زودی عملیاتی شده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
گفتنی است؛ این پروژه با اعتبار 170 میلیون ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌های کشور در حال انجام است.

:
:

  فرودگاه آبادان پیشتاز در اطلاع‌رسانی
تاریخ انتشار: 12/07/1391

  

فرودگاه آبادان با 42 خبر طی 6 ماه رتبه نخست تولید اخبار را در میان 42 فرودگاه کشور کسب کرد.
به گزارش روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور یداله‌ آقائی‌صائم مدیر روابط عمومی با اعلام این خبر گفت: فرودگاه آبادان طی 6 ماه گذشته 42 خبر تولید کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2/31 رشد داشته است.
آقائی‌صائم در ادامه با اشاره به میزان تولید اخبار در 6 ماه گذشته  افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه، 948 خبر در چهار بخش خبر ویژه، داخلی، شرکت و مصاحبه منتشر شد که از این میان 401 خبر توسط روابط عمومی تولید و547 خبر نیز از سوی فرودگاه‌های سراسر کشور ارسال شد.
 
آقائی‌صائم با تفکیک میزان اخبار تولید شده در روابط عمومی طی مدت 6 ماه سال جاری گفت: روابط عمومی در دو بخش اخبار ویژه و روز حضوری فعال داشته است به گونه‌یی که میزان اخبار در این دو بخش به ترتیب 142 و 212 خبر بوده است.
به گفته آقائی‌صائم در این مدت 14 مصاحبه و 33 خبر داخلی در پرتال منتشر شده است.
وی با اشاره به میزان اخبار تولید شده در فرودگاه‌های کشور، از فرودگاه آبادان به‌عنوان پرخبرترین فرودگاه‌ یاد کرد.
به گفته آقائی‌صائم در رتبه‌بندی فرودگاه‌های خبرساز، تبریز با 39 خبر، کرمان با 31 خبر، رشت با 30 خبر و مشهد با 25 خبر در جایگاه دوم تا پنجم قرار گرفتند.
نکته قابل توجه اینکه تبریز، رشت و مشهد در حالی رتبه‌های دوم، چهارم و پنجم را از آن خود کرده‌اند که هر سه فرودگاه در تولید اخبار نسبت به 6 ماه سال گذشته از رشد منفی برخوردار بوده‌اند به گونه‌یی که تبریز 3/13، رشت 3/43، و مشهد 5/37 درصد کاهش تولید اخابر را نشان می‌دهند.
 
این در حالی است که فرودگاه اردبیل بیشترین رشد تولید اخبار را با 350 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل به خود اختصاص داده و با تولید 18 خبر در جایگاه یازدهم رتبه‌بندی فرودگاه‌ها قرار گرفته است.
لازم به ذکر است در جدول رتبه‌بندی فرودگاه‌ها زابل، رفسنجان و طبس بدون خبر بوده‌اند و فرودگا‌ه‌های پار‌س‌آباد، جهرم، جیرفت، خوی و نوشهر هر کدام با یک خبر در رده‌های پایانی جدول قرار گرفته‌اند.
مدیر روابط عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور در پایان با تاکید بر بروزرسانی پرتال و استفاده از دیدگاه‌های خلاقانه در تولید اخبار خواستار ارسال به موقع اخبار توسط روابط عمومی‌ فرودگاه‌ها و مشارکت بیش از پیش آنها شد
 
(اميرحسين)

:
:

  ابراز آمادگي فرودگاه آبادان براي برقراری پروازهاي حج
تاریخ انتشار: 8/07/1391

 

مدير فرودگاه آبادان طي ديدار با مديركل حج و زيارت استان خوزستان آمادگي خود را جهت برقراري پروازهاي حج عمره و تمتع اعلام كرد.
 
به‌گزارش روابط‌عمومي فرودگاه آبادان، محمدرضا رضايي، مدير فرودگاه آبادان در مذاكره حضوري با ناصر حويزاوي، مديركل حج و زيارت استان خوزستان خواستار انجام عمليات اعزام زائرين بيت‌الله الحرام و برقراري پروازهاي حج از فرودگاه آبادان شد.
رضايي با اشاره به مذاكرات مثبت خود با سيداحمد موسوي رئيس سازمان حج و زيارت كشور در خصوص اعزام حجاج بيت‌الله الحرام از فرودگاه آبادان، افزود: موفقيت در برقراري پروازهاي حج تمتع گامي بزرگ و اساسي در جهت ارتقاي شرايط فرودگاه آبادان به جايگاهي مطلوبتر خواهد بود.
 
ناصر حويزاوي مديركل سازمان حج و زيارت استان خوزستان نيز انجام عمليات حج از فرودگاه آبادان را مثبت ارزیابی و اظهار امیدواری کرد؛ در صورت استقبال كاروان‌ها و تعداد زائران متناسب با ظرفيت هر پرواز، شاهد برگزاري اين پروازها از فرودگاه آبادان باشیم.  به گفته وی تحقق اين امر تاثير بسزايي در توزيع مسافر و كاهش بار ترافيكي در استان خواهد داشت.
 لازم بذكر است؛ در حال حاضر پروازهاي زائران بيت‌الله الحرام استان خوزستان فقط از فرودگاه اهواز انجام مي‌شود./ف

:
:

  تقدیر از 7 فرودگاه برتر در زمینه ایمنی و آتش‌نشانی
تاریخ انتشار: 8/07/1391

  

 
  
از میان 54 ایستگاه ایمنی‌‌زمینی مستقر در فرودگاه‌های کشور، هفت ایستگاه به عنوان ایستگاه‌های برتر انتخاب شدند. 
 
به گزارش روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور به نقل از اداره‌کل ایمنی و آتش‌نشانی براساس بررسی‌های به عمل آمده توسط این اداره‌کل در سال 1391، از میان 54 ايستگاه ايمني زميني مستقر در فرودگاه‌هاي کشور، هفت ایستگاه به عنوان ايستگاه‌هاي برتر معرفی می‌شوند.
 
فرودگاه‌های آبادان، اصفهان، اردبیل، بوشهر، زاهدان، بندرعباس و یزد به عنوان 7 فرودگاه برتر در زمینه ایمنی و آتش‌نشانی انتخاب شده‌اند که طی مراسمی از مسئولین این ایستگاه‌ها تقدیر خواهد شد. / ر.ف
 

:
:

  تمرین رومیزی در واحد ایمنی و آتش‌نشانی فرودگاه آبادان
تاریخ انتشار: 29/06/1391

 

 اداره ايمني و آتش‌‌نشاني فرودگاه آبادان به‌منظور توجه به اهميت سرعت عمل و دقت در امر آتش‌نشاني و امداد و نجات، اقدام به اجرای تمرین رومیزی در واحد ایمنی و آتش‌نشانی این فرودگاه کرد.

 به گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان این تمرین به‌منظور تست آمادگی در شرایط بحران در چند گروه اجرا شد.

افزایش و ارتقاء آمادگی واحد، سرعت عمل، دقت، آمادگی جسمانی و توانایی کارکنان در شرایط بحران و آتش، از جمله مهمترین مواردی است که در این تمرین دنبال می‌شود.

 گفتنی است؛ اداره ايمني و آتش‌نشاني فرودگاه آبادان به صورت ماهانه تمرین رومیزی در گروه‌های مختلف را انجام می‌دهد. / ر.ف


:
:

  در آینده‌یی نزدیک صورت می‌گیرد؛برقراری پرواز در4مسیر از فرودگاه آبادان

 

 

مدیر فرودگاه آبادان از رایزنی با شرکت‌ هواپیمایی نفت برای برقراری پرواز در مسیرهای تهران، مشهد و دبی خبر داد.
 
محمدرضا رضایی، مدیر فرودگاه آبادان با اشاره به افزایش 10 پرواز در مسیر تهران-آبادان-تهران در خرداد ماه 91، دیدار خود با مدیرعامل شرکت هواپیمایی نفت را یادآور شد و گفت: مذاکراتی در خصوص برقراری پرواز در مسیرهای داخلی و بین‌المللی با شرکت هواپیمایی نفت انجام شده است که امیدواریم به نتایج مطلوب برسیم.
 
وی افزود: براساس این مذاکرات به زودی شاهد برقراری پرواز در چهار مسیر تهران، مشهد، دبی و کویت با همکاری شرکت هواپیمایی نفت خواهیم بود.
 
شکرآبی مدیرعامل شرکت هواپیمائی نفت نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن نشست خود با مدیر فرودگاه آبادان گفت: در روزهای آتی وضعیت تردد کمّی مسافرین بررسی و برنامه‌ریزی لازم برای برقراری پروازها انجام خواهد شد.
 
به گزارش روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور به نقل از روابط ‌عمومی فرودگاه آبادان، در حال حاضر در این فرودگاه بیش از 44 پرواز در مسیر تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و خارک با همکاری شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایر، ایران ایرتور، زاگرس، کیش‌ایر و آسمان برقرار است که با اضافه شدن پروازهای جدید، امکان ارائه خدمات بهتر به مسافران فراهم خواهد شد.

 قابل ذکر است؛ در حال حاضر شرکت هواپیمایی نفت با یک پرواز در هفته در مسیر خارک-آبادان-خارک در فرودگاه آبادان فعال است./ ر.ف


:
:
[ برچسب:افزایش پرواز نفت ایر, ] [ ] [ امیر ] [ ]

    تجهیزات صاعقه گیر در سایت فرودگاه آبادان نصب شد

 

  مدیر فرودگاه آبادان از نصب شدن تجهیزات ارتینگ (صاعقه گیر) در سایت DVOR فرودگاه آبادان خبر داد.
 
بنابر گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان محمدرضا رضایی گفت : نصب تجهیزات صاعقه گیر درسایت DVOR با هدف افزایش ضریب امنیت برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی هنگام صاعقه و فراتاختهای ولتاژی است.
 
محمدرضا رضایی ادامه داد : روند پیگیری  مجهز نمودن سایر سایت های هوانوردی و الکترونیکی فرودگاه آبادان به تجهیزات صاعقه گیر ادامه دارد و انتظار می رود باهمکاری اداره کل ارتباطات و ناوبری شرکت فرودگاهها این امر به زودی محقق شود.
 
مدیر فرودگاه آبادان گفت : این طرح در ادامه ی برنامه ریزی اداره کل ارتباطات و ناوبری و از محل اعتبارات شرکت فرودگاهها در خصوص حفاظت از سایت های هوانوردی در مقابل صاعقه و ارتقا ضریب ایمنی انجام شد .

 

رضایی با اشاره به اهمیت افزایش ضریب امنیت و ایمنی سایت های هوانوردی گفت :به منظور آشنایی بیشتر با نحوه کار و شناخت کامل تجهیزات این سیستم یک دوره آموزشی یک روزه توسط شرکت نصب کننده با شرکت کارکنان  فنی و الکترونیک در محل فرودگاه آبادان برگزار شد .

:
:

  مدیرفرودگاه آبادان موردقدردانی سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند قرارگرفت

 

  سرپرست  سازمان منطقه آزاد اروند  از مدیر فرودگاه آبادان قدردانی کرد .

 

بنابر گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان بهروز حسینی فر  با ارسال لوح سپاس  از تلاش و پشتکار محمد رضا رضایی برای توسعه فرودگاه تشکر کرد .
 در پیام قدردانی حسینی فر آمده؛بی شک تلاش بی وقفه جنابعالی در جهت رونق اقتصادی فرودگاه بین المللی آبادان در راستای توسعه ، پیشرفت و آبادانی میهن عزیزمان افتخارآمیز بوده و نشان از خدمت خالصانه و صادقانه ، همسو بااهداف دولت خدمتگزار دارد .
امید است در سال جاری که با تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده شاهد رشد و شکوفائی هرچه بیشتر فعالیت ها باشیم.

:
:

 فرودگاه آبادان سکوی توسعه منطقه آزاد اروند

 

مدیرفرودگاه آبادان در دیدار با مدیر فرودگاه آبادان دید منطقه آزاد اروند، نقش فرودگاه آبادان را در توسعه اقتصادی منطقه آزاد اروند حیاتی و مهم دانست.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور به نقل از روابط عمومي فرودگاه آبادان، محمدرضا رضایی، مدیر فرودگاه آبادان در دیدار محبت رییسی ضمن تبریک انتصاب وی به عنوان مدیرعامل جدید منطقه آزاد اروند، از همکاری مدیران سابق منطقه آزاد اروند تقدیر و خواستار همکاری‌های هرچه بیشتر این دو سازمان شد.

 

رضایی با اشاره به اهمیت و موقعیت فرودگاه آبادان در سایت توریستی منطقه آزاد اروند، اظهار امیدواری کرد: همکاری سازمان منطقه آزاد اروند و فرودگاه آبادان می‌تواند چشم‌انداز بسیار مثبتی برای فرودگاه آبادان به همراه داشته باشد که رسیدن به این چشم‌انداز به نفع منطقه و کشور است.

 

مدیر منطقه آزاد اروند نیز در این دیدار با تاکید بر جایگاه فرودگاه و تاثیر آن در منطقه بر افزایش تعاملات تاکید کرد و خواستار افزایش روابط دو جانبه میان سازمان منطقه آزاد و فرودگاه آبادان شد.

 

لازم به ذکر است؛ مدیر فرودگاه آبادان در این دیدار گزارشی از پروژه‌های در حال اجرا و انجام شده با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند و شرکت فرودگاه‌های کشور ارائه داد.

 


:
:

 مشکلات تاکسیرانی فرودگاه آبادان بررسی شد

 

  

جلسه بهبود و ارزیابی عملکرد تاکسی های فرودگاه آبادان با حضور مدیر فرودگاه آبادان و مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی این شهرستان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان، محمدرضا رضایی، مدیر فرودگاه آبادان با اشاره به تکریم ارباب رجوع و لزوم ارائه خدمات بهتر به مسافرین فرودگاه ها، اظهار داشت: این جلسه به منظور بررسی مشکلات تاکسیرانان و ارائه راهکار برای رفع آنها و اتخاذ تصمیمات در جهت ارتقاء سطح خدمت رسانی و سرویس دهی به مسافران برگزار شد.

 

عبدالحسین مکوندی، مدیر عامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی آبادان نیز در این جلسه گفت: تکریم ارباب رجوع و فرهنگ تعامل از محورهای اصلی فعالیت های تاکسیرانی و رانندگان این حوزه است.

مکوندی اضافه کرد: به منظور رفاه حال مسافران و ارتقاء  خدمت رسانی، برنامه ی تامین نیازمندیهای تاکسیرانی به زودی اجرا می شود و در این راستا نسبت به افزایش تعداد تاکسی های فرودگاه اقدام می شود.

 

در پایان مدیر فرودگاه آبادان با مثبت ارزیابی کردن این نشست، تاسیس انجمن یا شرکت توسط مسئول تاکسیرانی فرودگاه را از دیگر مصوبات این جلسه بیان کرد.

 

 


:
:

 فرودگاه آبادان در حال آماده شدن براي ميزبانی زائران بيت‌اله‌الحرام

 

مدیر فرودگاه آبادان از رايزني در خصوص انجام عملیات حج و اعزام زائران بیت‌اله‌الحرام از اين فرودگاه خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومي فرودگاه آبادان،  محمدرضا رضایی، مدير اين فرودگاه  گفت : مذاكرات اوليه در خصوص عملیات اعزام زائرین بیت اله الحرام و برقراری پروازهای حج و عتبات عاليات با حجت الاسلام والمسلمین سید احمد موسوی ، رئیس سازمان حج و زیارت کشور انجام شده است كه در صورت برقراري اين پروازها فرودگاه آبادان دچار تحولات رو به رشدي خواهد شد .

 

رضایی با اشاره به پیشینه ی فرودگاه آبادان افزود: اين فرودگاه  توانايی پوشش اعزام حجاج 5 شهر آبادان، خرمشهر، شادگان، ماهشهر و سربندر را دارد .

به گفته وي تحقق این امر تاثیر بسزايی در توزیع مسافر، کاهش بار ترافیکی فرودگاه های دیگر و ارائه خدمات موثرتر به زائرین خانه ی خدا در این منطقه خواهد داشت.

 

همچنين سید احمد موسوی، رئیس سازمان حج و زیارت کشور با اعلام نگاه مثبت خود  در خصوص برقراري پروازهاي حج و عتبات عاليات  فرودگاه آبادان گفت: در صورت ظرفیت شناسی کمی و استقبال مسافرین هیچ منعی جهت برقراری این پروازها در فرودگاه آبادان وجود ندارد .

 

رئیس سازمان حج و زیارت کشور تصريح كرد: پروازهای حج تمتع امسال از طریق فرودگاه‌های مهرآباد، اصفهان، مشهد، گرگان، رشت، ساری، اردبیل، ارومیه، کرمانشاه، اهواز، بندرعباس، بوشهر، کرمان، یزد، شیراز و زاهدان انجام می‌شود./ف

 


:
:

 مدیر فرودگاه آبادان از آغاز عملیات بهسازی بلوار ورودی فرودگاه آبادان با همکاری منطقه آزاد اروند خبر داد.

بنابر گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان محمدرضا رضایی گفت: زیباسازی بلوار ورودی فرودگاه در ادامه  بهبود ساختار فیزیکی محوطه پیرامونی فرودگاه که از اردیبهشت ماه 91 آغاز شده است ،انجام شد .

مدیر فرودگاه آبادان گفت :  این عملیات شامل نوسازی و بهسازی پیاده روها و معابر ،جدول کاری ، ایجاد و احیاء فضای سبز ، رنگ آمیزی است.  
وی افزود: :در خردادماه 91 به منظور بهسازی و ایجاد و احیاء فضای سبز پارکینگ خودروئی و محوطه ی اپرون فرودگاه بیش از 6000 اصله نهال و بیش از 700 جعبه گل جهت توسعه ، احیاء و ایجاد فضای سبز فرودگاه کاشته شده  است .

محمدرضا رضایی با اشاره به چشم اندازمثبت این طرح گفت :این طرح بامشارکت سازمان منطقه آزاد اروند و از محل اعتبارات آن سازمان اجرا می شود.

 


:
:

 مدیرفرودگاه آبادان ازجابجايي حدود 57821  نفرمسافر درسه ماهه اول سال91  از اين فرودگاه خبر داد.

 
 
بنابر گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان محمد رضا رضایی گفت: از این تعداد 29297 نفر مسافر ورودي و 28524 نفرمسافر خروجي و 695  نفر از آنها مسافر خارجی بوده اند.
 
محمد رضا رضایی در ادامه گفت: 57821 نفر مسافر با 524  پرواز وارد آبادان شدند يا اين شهر را به مقاصد تهران، مشهد، شیراز ، اصفهان ، خارک  و دبی ترك كردند.
مدیر فرودگاه آبادان افزود : میزان بار جا به جاشده ورودی و خروجی دراین مدت  503 تن بوده است .

 


:
:
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: فرودگاه آبادان با همکاری و مساعدت همه مسئولین متحول خواهد شد.
 
محمد سعید انصاری نماينده مردم آبادان در بازديد از فرودگاه اين شهر، فرودگاه را به‌عنوان مرکز ورودی هر منطقه‌یی دانست و گفت: توسعه و عمران فرودگاه نقش بسزایی در تحقق اهداف منطقه خواهد داشت.
 
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتظارات مردم از فرودگاه این شهر گفت: جایگاه مردم آبادان و حماسه آفرینی‌های مردم این منطقه در دوران دفاع مقدس برکسی پوشیده نیست .
در جریان این بازدید جواد نجمی معاون فرودگاه آبادان با تاکید بر موقعيت فرودگاه آبادان در منطقه، تاریخچه‌ی مثبت و درخشان این فرودگاه را یادآور شد و افزود: ارتقای فرودگاه آبادان از لحاظ کیفی مستلزم همکاری و مساعدت سایر سازمان‌ها و نهادهای شهری و استانی است.

 


:
:
[ برچسب:فرودگاه آبادان متحول مي‌شود , ] [ ] [ امیر ] [ ]

 مدیرفرودگاه آبادان با بهرام ایلخاص زاده معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان دیدار کرد .

بنابر گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان محمد رضارضایی در این جلسه در خصوص شرایط و وضعیت فرودگاه با فرماندار گفتگو کرد.
وی گفت: 10 پرواز درمسیر تهران – آبادان- تهران از خرداد ماه 91 به آمار پروازهای هفتگی فرودگاه آبادان اضافه شده که این روند با همت مسئولین ادامه خواهد داشت .
 
محمد رضا رضایی  در این دیدار از روند انجام  پروژه های  فرودگاه از جمله پروژه بهسازی  محوطه و پارکینگ خودروئی و احیا و ایجاد فضای سبز محوطه ترمینال و اپرون نیز گزارشی ارائه کرد .
وی اضافه کرد :این پروژه ها با مشارکت و همکاری سازمان منطقه آزاد اروند درحال انجام و پیشروی می باشد که روند انجام پروژه ها با سرعت زمانی قابل توجه رو به پیشرفت است .
محمد رضا رضایی دراین دیدار خواستار همکاری و حمایت بیشتر فرماندار از  برنامه های فرودگاه آبادان شد.

:
:

 برج مراقبت پرواز ، مرکز کنترل الکترونیک و ایستگاه فرستنده فرودگاه آبادان به سیستم اعلان حریق مجهز شد .

بنابر گزارش روابط عمومی فرودگاه آبادان مدیر این فرودگاه با بیان این مطلب افزود : مجهز شدن سایت های هوانوردی به  سیستم اعلان حریق  د رحفاظت  و ارتقاء ضریب ایمنی بسیار مهم و ضروری است.
 
محمدرضا رضایی ادامه داد : تجهیز برج مراقبت پرواز ، مرکز کنترل الکترونیک و ایستگاه فرستنده فرودگاه آبادان به سیستم اعلان حریق  با اعتباری بالغ بر 80 میلیون ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاههای کشورانجام شد .
مدیر فرودگاه آبادان گفت : این طرح در ادامه ی برنامه ریزی اداره کل ارتباطات و ناوبری شرکت فرودگاهها در خصوص حفاظت از سایت های هوانوردی در مقابل حریق و ارتقاء ضریب ایمنی انجام شد.

:
:
[ برچسب:نصب سیستم اعلان حریق, ] [ ] [ امیر ] [ ]

 با توجه به روند افزایشی پروازها در زمینه پرداخت بهای سوخت با شرکت‌های هواپیمایی پیگیری لازم را داشته باشد.

مدیر فرودگاه بین‌المللی آبادان خطاب به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه گفت: فرودگاه بین‌المللی آبادان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران و نخستین فرودگاه بین‌المللی در کشور است که تا پیش از جنگ ایران و عراق یکی از بزرگترین و مجهزترین فرودگاه‌های کشور به شمار می‌رفت.

محمدرضا رضایی با اشاره به جلسه‌ اخیر با مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی آبادان افزود: این جلسه در مورد مکاتبه با مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور در خصوص اخذ دو درصدی بهای فروش هر لیتر سوخت تحویلی به هواپیماها از شرکت ملی نفت و تصمیم اخیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص پرداخت نقدی بهای سوخت مصرفی شرکت‌های هواپیمایی رایزنی‌هایی صورت گرفت.

وی با اشاره به افزایش 10 پرواز رفت و برگشتی در مسیر تهران ـ آبادان ـ تهران از خردادماه سال جاری به آمار پروازهای هفتگی آبادان خبر داد و گفت: وصول درآمدها در پیشبرد و تحقق اهداف نقش به‌سزایی دارد و ما در این خصوص تمام همت خود را به‌کار گرفته‌ایم.

مدیر فرودگاه بین‌المللی آبادان تصریح کرد: از شرکت پخش فرآورده‌های نفتی آبادان می‌خواهیم با توجه به روند افزایشی پروازها در زمینه پرداخت بهای سوخت با شرکت‌های هواپیمایی پیگیری و همکاری لازم را داشته باشد.


:
:

 توسعه و عمران این فرودگاه در اولویت برنامه‌های سال جاری قرار دارد.

 

مدیر فرودگاه بین‌المللی آبادان گفت: در سال جاری برنامه‌های فرودگاه آبادان در زمینه توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های پیش‌روی است که امیدواریم با حمایت بیش از پیش مسئولان محقق شود.

محمدرضا رضایی افزود: با توجه به تاریخچه درخشان فرودگاه بین‌المللی آبادان، توسعه و عمران این فرودگاه با توجه به نقش به‌سزایی که در پیشبرد اهداف منطقه ایفا کرده بسیار ضروری و مهم محسوب می‌شود.

وی با اشاره به سفر اخیر محمد سعید انصاری، نماینده مردم آبادان در مجلس از این فرودگاه گفت: در این دیدار ارتقای فرودگاه آبادان از لحاظ کمی و کیفی تنها با همکاری و مساعدت مضاعف سایر سازمان‌های و نهادهای شهری و استانی عنوان شد.

مدیر فرودگاه بین‌المللی آبادان خاطرنشان کرد: در این دیدار نماینده مردم آبادان در مجلس از بخش‌های مختلف این فرودگاه دیدن و عملکرد مدیران اجرایی را در راستای رسیدن به اهداف متعالی منطقه مورد تشویق قرار داد.


:
:
[ برچسب:توسعه فرودگاه آبادان, ] [ ] [ امیر ] [ ]

 شركت هواپیمایی ایران ایرتور بمنظور افزایش پروازها و تامین رفاه هرچه بیشترشهروندان آبادان و خرمشهر ، ایستگاه جدیدی در آبادان مستقرمی كند .

مدیرعامل شركت هواپیمایی ایران ایر تور گفت : آبادان می تواند پایلوتی برای شركت هواپیمایی ایران ایرتور باشد.بر اساس بررسی های صورت گرفته چنانچه چهار فروند هواپیما را در آبادان مستقر كنیم این مهم به راحتی قابل تحقق است.

سرتیپ خلبان باهری گفت: طبق بررسی های انجام شده برای آنكه بتوانیم شهر آبادان را به اقصی نقاط كشور وصل كنیم نیاز است تا یك ایستگاه در این منطقه ایجاد و تعدادی هواپیما را در آن مستقر كنیم.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب به طور روزانه از همان ساعات اولیه صبح آبادان توسط پروازهای پیش بینی شده به تهران، مشهد و سایر شهرهای مورد تقاضای مردم و حتی كشورهای آسیایی و اروپایی وصل می شود.

وی افزود : طبق بررسی های صورت گرفته چنانچه چهار فروند هواپیما را در آبادان مستقر كنیم این مهم به راحتی قابل تحقق است .

مدیرعامل شركت هواپیمایی ایران ایر تور گفت: در ساعات مختلف روز هر دو ساعت یك بار ، یك پرواز می تواند شهر آبادان را به اقصی نقاط كشور و جهان همچون تركیه، كشورهای اروپایی، آسیای شرقی، روسیه و كشوهای عربی وصل كند.

باهری با اشاره به نیاز 300 میلیارد ریالی اعتبار برای خرید این هواپیماها افزود: امید می رود تا هر چه سریعتربودجه ی مورد نیاز از طریق مشاركت بخش دولتی و یا خصوصی تامین گردد.

وی تصریح كرد: به دنبال آن هستیم تا هواپیماهایی را كه سال تولید آنها بالای 1995 باشد (به طور عمده ایرباس) را خریداری كنیم.

مدیرعامل شركت هواپیمایی ایران ایر تور با اشاره به سوله ها و آشیانه های بلا استفاده و مخروبه باقی مانده از جنگ تحمیلی در فرودگاه آبادان گفت: این امكانات برای انجام كار مناسب و قابل مرمت و بهره برداری است ضمن آنكه مسوولان شهری در زمینه اعطای زمین در فرودگاه برای ایجاد آشیانه های فنی مهندسی به ما قول مساعد داده اند.

سرتیپ خلبان باهری افزود: با توجه به وجود ظرفیت بالای تقاضا در این منطقه كار را با استفاده از چهار فروند هواپیما آغاز و در ادامه نیز این تعداد هواپیما قابل گسترش و توسعه است .


:
:
[ برچسب:ایران ایرتور در آبادان, ] [ ] [ امیر ] [ ]

برنامه های سال 91

 

1- آغاز بهسازی فاز دوم ترمینال با همکاری منطقه آزاد اروند و شرکت فرودگاه های ایران

2- عملیاتی نمودن سیستم آی ال اس فرودگاه آبادان برای جلوگیری از لغو پروازها در هنگام کاهش دید

3- نصب چراغ های آپروچ جدید

4- بهسازی و تعریض باند و نصب علایم در دو باند و اپرون فرودگاه

5- توسعه پارکینگ و محوطه سازی فرودگاه

6- ایجتد و احیا فضای سبز بلوار ورودی فرودگاه

7- بازسازی سردرب ورودی فرودگاه

8- تجهیز و توسعه ترمینال های داخلی و خارجی

9- نصب سه دستگاه پله برقی در سالن ترمینال داخلی و رمپ فرودگاه

10- پیگیری بازنگری طرح جامع فرودگاه

11- پیگیری احداث استخر ذخیره آب ایمنی زمینی

12- روکش آسفالت باند فرعی 32راست 14 چپ

13- تدوین نظامنامه فرودگاهی

14- پیگیری و اجرایی نمودن پروژه گازکشی فرودگاه آبادان

15- فراهم آوردن زمینه سرمایه گذاری و حضور بیشتر بخش خصوصی

16- احداث جت وی برای ترمینال ها

 

by: Amirhossein


:
:

داستان رو به اتمام ILS فرودگاه آبادان از زبان رسانه ها

کلیک کنید

 

این پروژه تامین اعتبار گردیده و در حال راه اندازی می باشد

( ILS CAT III + Flashing Approach Lights)


:
:

  

میهمانی پنجاه ساله خلبانان هلندی در آبادان

سکان لرزید. " موتور از کار افتاد "  این را خلبان با نگرانی گفت.

هنوز چند دقیقه ای از بلند شدن هواپیما از باند فرودگاه نگذشته بود کـــه خلبان گفت: " موتور از کار افتاد "  . خلبان و کمکش به تقلا افتادند. سکان در دست خلبان لرزید لرزشی که دیگر توان نگه داشتن آنرا نداشت.

هواپیما بی نقص بلند شد ، اوج گرفت و چرخی بر فراز شهر پویای آبادان زد و بعد از زمین دور شد. همه آرام بودند تا اینکه سکان لرزید و آرامش رفت. با اینکه تمام سرنشینان هواپیما تعمییرکاران و مهندســان هواپیما بودند اما اینبار کاری از دستشـان برنمی آمد. راه رفته را برگشـتند امـا هر چه زمان می گذشت زمین نزدیکـتز میشد و تا فرودگاه راه  باقی بود. هواپیما مسـتقیم به سمت پالایشگاه آبادان میرفت. خلبان در یک لحظه آخرین تلاشش رو کرد و تونست با اندک لرزشـی در سکان مسیر رو کمی عوض کنه.

 

اواسط شهریور ماه 1958 هواپیمای هلندی که بر فراز آسـمان ایران در حــال پرواز بود و از فراز آبادان عبور میکرد دچار نقص فنی شـد و در فرودگاه  بین المللی آبادان فرود آمد.

خلبان هواپیمای مارتین مارینر 303 پی ، تونسـت به زحمت و با هماهنگی کامل پرسنل فرودگاه آبادان ،هواپیمـای متعلق به نـاوگان هوایی ارتش هلـند رو در این فرودگاه به زمین بشونه. اونا از نیوگنـی یـا اندونزی امــروزی که اون زمان مســتعمره هلند بود ، برمیگشتن و عازم کشورشون بودن.

چندین سـاعت طول کشـید تا تیم تعمیر با هواپیمای دیگـری به ایران بیـان، و این تیم جای خودشـون رو با نفرات قبل عوض کردن تا نفرات قبل به ســوی کشورشون پرواز کنن. در حالیکه خبر نداشتن که چه سرنوشتی در انتظارشـونه. تیم 10 نفره پس از تعمیر، پرواز کردند اما کمی بعد از پرواز خلبان متوجه شد که از بدنه ی هواپیما روغن و سوخت نشت میکنه، و تصمیم میگیره دوباره تو فرودگاه آبادان بشینه، امـا در راه برگشـت کنترل هواپیما رو از دست میده و هواپیمای غول پیکر با سرعت سرسـام آوری به طرف پالایشگاه و صنایع نفتی آبادان منحرف میشه ، سقوط حتمی بود و اگر هواپیما به پالایشگاه برخود میکرد فاجعه بزرگی روی میداد.

( هر چند سالـها بعد فاجعه ای به نام جنگ ،دومیـن پالایشگاه بزرگ دنیا و شهرش را با خاک یکسان کرد)  

خلبان تصمیم گرفت تا حد امـکان هواپیما رو از پالایشگاه دور کنه و در آخرین لحظات موفق شد.

مارتین مارینر 303 ، منفجر شد و هر 10 سرنشینش کشته شدند. امـا به خاطر این فداکاری بزرگ ، تمام سرنشینان این هواپیما ، در ایران، با تشریفات کامل نظامـی و در کمال احترام در محوطه قبرستان متعلق به صنعت نفت آبادان (قبرستان انگلیسـهای فعلی) به خاک سپرده شدند.

 

 

 

دو سال بعد در سـالگرد این حادثه ، ایران به پاس احترام و قدردانـی از این فداکاری با ارزش که جان بســیاری را نجـات داده و از صدمات جبران ناپذیر مالی و صنعتی جلوگیری کرده بود برای آن 10 نفر بنای یادبودی ساخت تا همگان با دیدن آن یاد خلبان فداکار هلندی رو زنـده کنند. امـا این روند ادامه پیدا نکرد و در دهه 50 رو به فراموشـی رفت.

روز دوشــنبه  بیســـتم آبان ماه سال 1381 به درخواست های فراوان خانواده ها و دولت هلند پس از طی 44 سال تلاش بیوقفه و پس از طی مراحل مختلف قانونی و شرعی ، عملیات نبش قبرها آغاز و هر 10 جسد کشف شد. هلنـدیها اجسـاد رو که در طی این سالها کاملا از بین رفته بودن را در کیسه های جداگانه گذاشته و  همه کیسـه ها را در یک تابوت قرار دادن تا به سرعت به هلند منتقل شوند. (2011)

در آبادان با همکاری ارتش و ســفارت و مقامات پالایشگاه آبادان مراسم تودیعی برای این 10 تن که 44 سال میهمان ایران بودند، برگزار کردند و با این مراسـم رسـمی اجساد بلافاصله به تهران منتقل شـدند ، تا همان روز با پرواز KLM که روزگاری یکسـره و روزانه از محل حادثه به هلـند پرواز میکرد، به کشورشون بازگردند ، راهـی که 44 سال قادر به طـی کردنش نــــــبــــــودنــــــد!

 

 

 

 

ســخن نویـسنده :

در کودکـی و نوجوانـی بارهـا از قبرستـان انگلیسی ها جایی که این قهرمانها  و خارجیهای دیگر  مدفون بودند، به همراه پدرم بازدید کردم و بی آنکـه بدانم این سنگها چه هسـتند میان آنها می دویدم و بازی میکردم و از مشاهده مقبره ها وخواندن متن های انگلیسـی روی آنها لذت می بردم،جالب آنکه محل قرارگیری قبرستان در مسیر اصلی هواپیماها هنگام فرود بر باند 32 راست یا چپ است، در پی نوشتن این مطلب بار دیگر به آنجا سر زدم و با صحنه ای بســـیار دلســرد کننده مواجه شدم، آنجا بیشتر شبیه محل تخلیه زباله بود و هست، غمی سنگین در پی این ناسپاسی در دلم بود و با بی میلی میان سنگ قبرهایی که هنوزم تعدادی از آنها فداکاری را در دل خود دارند قدم زدم، پشت یکی از صلیب های بزرگ 3 سرباز وظـیفه از پست در رفته را دیدم که مشغول کشیدن قلــیان بودند، با دیدن این صحنه و نگاهی سرد با دلـی اندوهگین  اندک زمانی به چشم هایشان خیره شدم و دوباره میان خارها و بوته های وحشـی رویـیده در میان قبرها رفتم و به واژه RIP روی قبرها که یعنی بخشش خداوند برای ایشان فکر می کردم، بعد از عبور از سنگهای شکسته ، در این عصر جمعه، غروب خورشید بر روی رودخانه حصار کشیده شده اروند را با نگاه و سری پر از فکرهای عمیق گوناگون حاصل از این صحنه ها، تماشا کردم.

شاید اگه روزی اونجا برید این هایی که تعریف کردمم دیگه نباشـــــــــن.

 


:
:
[ برچسب:خلبانان هلندی در آبادان, ] [ ] [ امیر ] [ ]
صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

پیشگفتار

فرودگاه آبادان در زمره اولین فرودگاههای کشور است که در سال 1320 توسط شرکت ملی نفت ایران احداث شده است. این فرودگاه در ضلع شرقی جزیره آبادان در موقعیت جغرافیایی 48 درجه و 13 دقیقه و 42 ثانیه طول شرقی و 30 درجه و 22 دقیقه و 16 ثانیه عرض شمالی در زمینی به مساحت 372/66 هکتار واقع گردیده است که از شرق و جنوب به شهر آبادان به فاصله 10 کیلومتر تا مرکز شهر، از شمال به خرمشهر و از غرب به رودخانه اروند و مرز کشور عراق منتهی می شود. کمترین فاصله فنس این فرودگاه تا مرز عراق 1800 متر در جنوب فرودگاه موقعیت باند 32R واقع گردیده است.
امکانات وب
Google

در اين سایت
در كل اينترنت